معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: طبق ارزیابی‌های جهانی، ایران بهترین کشور برای تولید انرژی خورشیدی است و چند کشور اروپایی این موضوع را مطالعه و تایید کرده‌اند.

معصومه ابتکار روز دوشنبه در جریان بازدید از نیروگاه هفت مگاواتی همدان افزود: یکی از دلایل مناسب بودن ایران برای تولید انرژی خورشیدی وجود سرمایه انسانی توانمند است چرا که ایران می‌تواند بعد از ساخت نیروگاه در ادامه آن را به خوبی مدیریت کند.

معاون رئیس جمهوری بیان کرد: اجرای این طرح موجب شده تنها به یک انرژی نظیر برق و گاز اتکا نشود و تلفات انرژی نیز کاهش یابد.

وی با ابراز امیداری به این که بتوان تکنولوژی نیروگاهی را در داخل کشور تامین کرد تا از منبع پاک و پایدار انرژی به بهترین نحو استفاده شود، افزود: صرفه‌جویی در مصرف سوخت، کاهش آلودگی هوا و کاهش گازهای گلخانه‌ای از مزایای ساخت نیروگاه‌های خورشیدی است.

وی تاکید کرد: علت مهم سرمایه‌گذاری در این حوزه مشارکت در کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای است و توافق پاریس نیز در این زمینه اهمیت بسزایی دارد چرا که ایران همراه با جامعه جهانی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای تلاش می‌کند.

سیاست کم کربن با هدف کاهش آلودگی هوا برنامه محوری دولت یازدهم است

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست روز دوشنبه در جمع خبرنگاران استان همدان نیز گفت: اجرای سیاست کم کربن با اولویت کاهش آلودگی هوا از برنامه‌های محوری دولت تدبیر و امید است.

معصومه ابتکار یادآوری کرد: دولت سیاست کم کربن را تصویب و پیوست برنامه ششم کشور کرده است و این سیاست در راستای کاهش آلودگی هوا، بهینه‌سازی مصرف انرژی و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای باید به صورت جدی دنبال شود.

وی افزود: ایران مزیت‌های ویژه‌ای در زمینه انرژی خورشیدی، تابش خورشید و زیرساخت‌ها دارد و همچنین وجود سرمایه انسانی و نیروی تحصیلكرده ایران را به عنوان یکی از فرصت‌های خوب در عرصه جهانی برای سرمایه‌گذاری در موضوع انرژی‌های تجدیدپذیر و انرژی خورشیدی معرفی کرده است.

وی با ذکر این که دولت یازدهم حمایت همه جانبه‌ای از سرمایه‌گذاری در این حوزه با مصوبات، حمایت‌ها و ارائه تسهیلات مناسب داشته، اظهار کرد: سرمایه‌گذاری در زمینه انرژی خورشیدی در بیش‌تر استان‌های کشور از جمله استان‌های مرکزی، شرقی، جنوبی و غربی در حال انجام ست.

معاون رئیس جمهوری تاکید کرد: انرژی‌های پاک به خصوص انرژی خورشیدی در کاهش آلودگی هوا و کاهش آلودگی نیروگاه‌ها در شهرهای صنعتی بسیار مؤثر است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: برای انتقال تکنولوژی خورشیدی به نیروگاه‌ها و حتی ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی خانگی نیز برنامه‌ریزی شده است.

ابتکار افزود: نیروگاه‌های خورشیدی برای شهرهای کشور بسیار مفید هستند و دولت از افرادی که در این زمینه سرمایه‌گذاری کنند ضمن تشویق، حمایت می‌کند.

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست روز دوشنبه به منظور شرکت در همایش شهر سبز پایدار با استقبال استاندار وارد همدان شد و پس از بازدید از نیروگاه‌های خورشیدی با حضور در گلزار شهدای دانشگاه علوم پزشکی به مقام شامخ شهدا ادای احترام کرد.